Farizeji

29. septembra 2013, jarmilahirakova, Nezaradené

Lipšic robí to, čo počas Gorily: tlačovky, podsúvanie informácií novinárom, okázalé vyjadrenia a gestá. Bojuje proti Ficovi, a preto je v očiach mnohých ľudí hrdina. Keďže zvyšok opozície je viac menej neschopný, nemá to ťažké. Tí, ktorí nezabúdajú ale vedia, že za tým celým je jedno veľké ALE. Nerobí to pre blaho národa, ale pre vlastné percentá.

Lipšic a jeho menom pomenovaná strana by mali v tejto téme radšej čušať. Majú totiž medzi sebou členov, ktorí o tejto téme vedia viac ako by bolo vhodné. Martin Chren a Juraj Miškov viedli ministerstvo hospodárstva v čase, kedy sa český Energetický a průmyslový holding ovládaný miliardárom Danielom Křetínskym a finančnou skupinou J&T snažil odkúpiť podiel nemeckých a francúzskych privatizérov. A bol to práve bývalý minister Miškov, ktorý presadzoval EPH ako nového akcionára SPP.

„To, že Miškov presadzoval Energetický a průmyslový holding ako vlastníka SPP, dokazujú listy (má ich Pravda, pozn. autorky blogu), ktoré v priebehu a najmä koncom minulého roka (2011) posielal na fond (Fond národného majetku, pozn. autorky blogu). Miškov totiž mal vydať súhlas na poskytnutie akcionárskej zmluvy, čo je jeden zo základných krokov pred prevodom vlastníctva v SPP.“
Podrobne je to rozpísané tu.

Finančné skupiny nenakupujú firmy len preto, že sa im páčia. Chcú zarábať. S veľkou pravdepodobnosťou sa dá predpokladať, že EPH už vtedy počítala s tým, že nakúpi, vyberie si, čo je ziskové a potom predá. Že každú časť tohto plánu mali poistenú na ministerstve hospodárstva je viac ako pravdepodobné. Keď im pri prvom kroku Miškov pomáhal, vedel, prečo to robí. Len to už nestihol, lebo padla vláda. Ale finančná skupina je šikovná, zariadila sa aj za novej vlády. A strana, ktorej členovia pomohli EPH (a J&T) získať podiel v SPP, sa dnes tvári ako najväčší odporca tohto biznisu. Pritom by mali byť radšej ticho.